SRP6050CA-1R0M
DigiKey Part Number
SRP6050CA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6050CA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6050CA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6050CA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 20A 4.52 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 20 A 4.52mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6050CA-1R0M Models
DC Resistance (DCR)
4.52mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
23A