SRP6030CA-1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP6030CA-1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 18A 6.05 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 18 A 6.05mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP6030CA-1R0M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 6.05mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 52MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 23A | Base Product Number |