SRP3020C-R10Y is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 2 880
Unit Price: R0,87000
Datasheet
100 nH Shielded Inductor 10 A 7mOhm Max Nonstandard
SRP3020C-R10Y
DigiKey Part Number
118-SRP3020C-R10YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3020C-R10YCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020C-R10Y
Description
FIXED IND 100NH 10A 7 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
208MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±30%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
11.5A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)