SRP3012TA-1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP3012TA-1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 3.3A 60 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 60mOhm Max 2-SMD |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP3012TA-1R0M Models |
Category | DC Resistance (DCR) 60mOhm Max |
Mfr | Frequency - Self Resonant 65MHz |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 2-SMD |
Inductance | Supplier Device Package 2-SMD |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Current - Saturation (Isat) 5.5A | Base Product Number |