SRP3012TA-100M
DigiKey Part Number
SRP3012TA-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP3012TA-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP3012TA-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3012TA-100M
Description
FIXED IND 10UH 1A 550 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 550mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3012TA-100M Models
Category
DC Resistance (DCR)
550mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
23MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A