SRP3012C-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP3012C-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3012C-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3012C-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 3A 85 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 3 A 85mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
42MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)