SRP3012C-100M
DigiKey Part Number
118-SRP3012C-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3012C-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3012C-100M
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 520 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 1.1 A 520mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
520mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
24MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)