SRP1270-5R6M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1270-5R6M |
Description | FIXED IND 5.6UH 14A 10 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14 A 10mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP1270-5R6M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 10mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 13MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Last Time Buy | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.539" L x 0.539" W (13.70mm x 13.70mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 26.5A |