SRP1250-4R7M
DigiKey Part Number
SRP1250-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1250-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1250-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1250-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 12A 15 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12 A 15mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1250-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)