SRP1245C-6R8M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1245C-6R8M |
Description | FIXED IND 6.8UH 12A 16.7 MOHM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µH Shielded Inductor 12 A 16.7mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 16.7mOhm Max |
Series | Q @ Freq 20 @ 100kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Frequency - Self Resonant 16MHz |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Material - Core | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Inductance | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case Nonstandard |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm) |
Current - Saturation (Isat) 23A | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |