SRP1038CC-100M
DigiKey Part Number
118-SRP1038CC-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038CC-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038CC-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038CC-100M
Description
FIXED IND 10UH 8.5A 32 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 8.5 A 32mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
12.5A
DC Resistance (DCR)
32mOhm Max
Frequency - Self Resonant
10MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)