SRP1038C-220M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 485
Unit Price: R0,83000
Datasheet
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.2 A 74mOhm Max Nonstandard
SRP1038C-220M
DigiKey Part Number
SRP1038C-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038C-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038C-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038C-220M
Description
FIXED IND 22UH 5.2A 74 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
8MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A