SRP0610F-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP0610F-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0610F-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0610F-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0610F-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 5A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5 A 60mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
28MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A