SRP0412F-6R8M
DigiKey Part Number
118-SRP0412F-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0412F-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0412F-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0412F-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.6A 160 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 2.6 A 160mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
21MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3A