SRF1360-101Y
DigiKey Part Number
118-SRF1360-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1360-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1360-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1360-101Y
Description
IND,12.4X10.2X5.4MM,100UH35%,0.7
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH @ 100 kHz 4 Line Common Mode Choke Surface Mount 300 Ohms @ 50 MHz 700mA DCR 100mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Manufacturer
Bourns Inc.
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.488" L x 0.402" W (12.40mm x 10.20mm)
Number of Lines
4
Height (Max)
0.224" (5.70mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 50 MHz
Package / Case
Horizontal, 8 PC Pad
Inductance @ Frequency
100 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
700mA