SRF1260-4R7Y | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRF1260-4R7Y |
Description | INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shielded 2 Coil Inductor Array 18.8 µH Inductance - Connected in Series 4.7 µH Inductance - Connected in Parallel 13.7mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 7.18 A Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRF1260-4R7Y Models |
Category | Current Saturation - Parallel 9.71 A |
Manufacturer Bourns Inc. | Current Saturation - Series 4.86 A |
Series | DC Resistance (DCR) - Parallel 13.7mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | DC Resistance (DCR) - Series 47.9mOhm Max |
Part Status Active | Shielding Shielded |
Number of Coils 2 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Inductance - Connected In Parallel 4.7 µH | Mounting Type Surface Mount |
Inductance - Connected In Series 18.8 µH | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Current Rating - Parallel 7.18 A | Height 0.244" (6.20mm) |
Current Rating - Series 3.59 A | Base Product Number |