SDE0805A-560K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SDE0805A-560K |
Description | FIXED IND 56UH 1.6A 240 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 240mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SDE0805A-560K Models |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 240mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 11.5MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.2A | Base Product Number |