SDE0805A-560K
DigiKey Part Number
SDE0805A-560KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0805A-560KCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0805A-560KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0805A-560K
Description
FIXED IND 56UH 1.6A 240 MOHM SMD
Detailed Description
56 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 240mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDE0805A-560K Models
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A