SDE0604A-100M
DigiKey Part Number
SDE0604A-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0604A-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0604A-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0604A-100M
Description
FIXED IND 10UH 2.6A 100 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.6 A 100mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDE0604A-100M Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
32MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2A