RLB0912-220KL
DigiKey Part Number
RLB0912-220KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0912-220KL
Description
FIXED IND 22UH 2.1A 86 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 86mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB0912-220KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
86mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
17MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A