PTL30-15O0-105A2
PTL30-15O0-105A2
PTL30-15O0-105A2
DigiKey Part Number
118-PTL30-15O0-105A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL30-15O0-105A2
Description
SLIDE POT 1M OHM 0.1W TOP 30MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTL30-15O0-105A2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Tray
Travel Range
30mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
1 MOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.1W, 1/10W