MF-USHT200KX/12-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-USHT200KX/12-2 |
Description | PTC RESET FUSE 12V 2.0A 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 2 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 15 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 150 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Voltage - Max 12V | Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 2 A | Size / Dimension 0.135" L x 0.110" W (3.43mm x 2.80mm) |
Current - Trip (It) 6 A | Thickness (Max) 0.055" (1.40mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency cURus |