MF-USHT020KX-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-USHT020KX-2 |
Description | PTC RESET FUSE 30V 200MA 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 600 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 5 Ohms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Voltage - Max 30V | Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA | Size / Dimension 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm) |
Current - Trip (It) 1 A | Thickness (Max) 0.033" (0.85mm) |
Current - Max 20 A | Approval Agency cURus |