MF-USHT016KX/36-2
DigiKey Part Number
118-MF-USHT016KX/36-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-USHT016KX/36-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-USHT016KX/36-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-USHT016KX/36-2
Description
PTC RESET FUSE 36V 160MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 36V 160 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
700 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
36V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
160 mA
Size / Dimension
0.135" L x 0.110" W (3.43mm x 2.80mm)
Current - Trip (It)
800 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
20 A