MF-RM016/240-2
DigiKey Part Number
118-MF-RM016/240-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RM016/240-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RM016/240-2
Description
PTC RESET FUSE 240V 160MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 160 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-RM016/240-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
7.8 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.390" Dia x 0.150" T (9.90mm x 3.80mm)
Voltage - Max
240V (265V Int)
Height - Seated (Max)
0.543" (13.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
160 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
370 mA
Current - Max
2 A