MF-RM012/240-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-RM012/240-2 |
Description | PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 3 Ohms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 12 Ohms |
Series | Operating Temperature -20°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case Radial, Disc |
Type Polymeric | Size / Dimension 0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm) |
Voltage - Max 240V (265V Int) | Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 120 mA | Lead Spacing 0.114" (2.90mm) |
Current - Trip (It) 300 mA | Approval Agency cURus, TUV |
Current - Max 1.2 A | Base Product Number |