MF-RHT200/32-2
DigiKey Part Number
118-MF-RHT200/32-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RHT200/32-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RHT200/32-2
Description
PTC RESET FUSE 32V 2A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 32V 2 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
45 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
110 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
32V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
2 A
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.551" T (3.00mm x 14.00mm)
Current - Trip (It)
3.8 A
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Max
50 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)