MF-MSMF020/60-2
DigiKey Part Number
MF-MSMF020/60-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-MSMF020/60-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-MSMF020/60-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF020/60-2
Description
PTC RESET FUSE 60V 200MA 1812
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 200 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-MSMF020/60-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
400 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Ratings
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
60V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Max
40 A