CW160808-4N7K
DigiKey Part Number
118-CW160808-4N7KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CW160808-4N7KCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CW160808-4N7KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW160808-4N7K
Description
FIXED IND 4.7NH 700MA 100 MOHM
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 100mOhm 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CW160808-4N7K Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm
Mfr
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.8GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)