CVH252009-2R2M
DigiKey Part Number
CVH252009-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
CVH252009-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
CVH252009-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH252009-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1.3 A 80mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
CVH252009-2R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
40MHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)