CRM2512-JW-1R0ELF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRM2512-JW-1R0ELF |
Description | RES SMD 1 OHM 5% 2W 2512 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRM2512-JW-1R0ELF Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2512 (6332 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |