CRM1206-FX-2000ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Unit Price: R0,36907
Datasheet
200 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
CRM1206-FX-2000ELF
DigiKey Part Number
CRM1206-FX-2000ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM1206-FX-2000ELF
Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRM1206-FX-2000ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)