CRF2512-FZ-R002ELF
DigiKey Part Number
CRF2512-FZ-R002ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRF2512-FZ-R002ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRF2512-FZ-R002ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRF2512-FZ-R002ELF
Description
RES 0.002 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
2 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
EDA/CAD Models
CRF2512-FZ-R002ELF Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)