CR1206-FX-1200GLF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 1 358
Unit Price: R1,80000
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 24 075
Unit Price: R1,64000
Datasheet
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Similar
Vishay Dale
Similar
120 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
CR1206-FX-1200GLF
DigiKey Part Number
CR1206-FX-1200GLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1206-FX-1200GLF
Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR1206-FX-1200GLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)