BSDD10G65E2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BSDD10G65E2 |
Description | DIODE SIL CARBIDE 650V 10A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 650 V 10A Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Zero Recovery Time > 500mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 650 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 323pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 10 A | Base Product Number |