AC5037SQ-68NJ
DigiKey Part Number
118-AC5037SQ-68NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC5037SQ-68NJCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC5037SQ-68NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC5037SQ-68NJ
Description
FIXED IND 68NH 5.5A 8.6MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 nH Unshielded Wirewound Inductor 5.5 A 8.6mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC5037SQ-68NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
230 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.13GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.140" L x 0.210" W (3.56mm x 5.33mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.91mm)