AC5037SQ-47NJ
DigiKey Part Number
118-AC5037SQ-47NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC5037SQ-47NJCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC5037SQ-47NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC5037SQ-47NJ
Description
FIXED IND 47NH 4.9A 6.35MOHM SMD
Detailed Description
47 nH Unshielded Wirewound Inductor 4.9 A 6.35mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC5037SQ-47NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
6.35mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
230 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.87GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.140" L x 0.160" W (3.56mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.91mm)