AC2218SQ-17NJ
DigiKey Part Number
118-AC2218SQ-17NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC2218SQ-17NJCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC2218SQ-17NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC2218SQ-17NJ
Description
FIXED IND 16.6NH 4.4A 8MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.6 nH Unshielded Wirewound Inductor 4.4 A 8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC2218SQ-17NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
130 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.4GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.084" L x 0.087" W (2.13mm x 2.21mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.078" (1.98mm)