AC1615SQ-6N9J
DigiKey Part Number
118-AC1615SQ-6N9JTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC1615SQ-6N9JCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC1615SQ-6N9JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1615SQ-6N9J
Description
FIXED IND 6.9NH 2.7A 6MOHM SMD
Detailed Description
6.9 nH Unshielded Wirewound Inductor 2.7 A 6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC1615SQ-6N9J Models
Category
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
100 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.6GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.072" L x 0.051" W (1.83mm x 1.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.070" (1.80mm)