AC1614SQ-8N9G
DigiKey Part Number
118-AC1614SQ-8N9GTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC1614SQ-8N9GCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC1614SQ-8N9GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1614SQ-8N9G
Description
FIXED IND 8.9NH 2.9A 7MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.9 nH Unshielded Wirewound Inductor 2.9 A 7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC1614SQ-8N9G Models
Category
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
90 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.3GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.072" L x 0.064" W (1.83mm x 1.63mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)