3314G-1-502E
DigiKey Part Number
3314G-502ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3314G-502ECT-ND - Cut Tape (CT)
3314G-502EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314G-1-502E
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3314G-1-502E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%