3313J-2-501E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R25,69000
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R14,69632
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
Similar
Nidec Components
Nidec Components
TT Electronics/BI
Vishay Sfernice
500 Ohms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3313J-2-501E
DigiKey Part Number
3313J-2-501E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3313J-2-501E
Description
TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3313J-2-501E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
500 Ohms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.138" x 0.126" Face (3.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%