3313J-1-202E
DigiKey Part Number
3313J-202ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3313J-202ECT-ND - Cut Tape (CT)
3313J-202EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3313J-1-202E
Description
TRIMMER 2K OHM 0.125W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3313J-1-202E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
2 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.138" x 0.126" Face (3.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%