1.5SMBJ33CA-H
DigiKey Part Number
118-1.5SMBJ33CA-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMBJ33CA-HCT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMBJ33CA-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMBJ33CA-H
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Detailed Description
53.3V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V