VSBU-120-5
DigiKey Part Number
179-VSBU-120-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSBU-120-5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 260 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSBU-120-5 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 260 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
22 A