PXO7805C-500-M-TR
DigiKey Part Number
179-PXO7805C-500-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PXO7805C-500-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PXO7805C-500-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXO7805C-500-M-TR
Description
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 6.5~3
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 500mA 6.5V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXO7805C-500-M-TR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
93%
Size / Dimension
0.53" L x 0.49" W x 0.14" H (13.5mm x 12.5mm x 3.5mm)
Voltage - Input (Min)
6.5V
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
500mA
Base Product Number
Power (Watts)
2.5 W