LDW240-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R1 029,11000
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 94
Unit Price: R1 982,95000
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
LDW240-24
DigiKey Part Number
179-2910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDW240-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LDW240-24 Models
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
10A
Series
Power (Watts)
240W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4.2 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
93%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
187 ~ 550 VAC (1 ~ 2 Phase)
Features
Adjustable Output, IP20
DC Voltage - Input (Min)
250V
Size / Dimension
4.33" L x 2.13" W x 4.53" H (110.0mm x 54.0mm x 115.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
725V