0ZRC0090FF1E
DigiKey Part Number
5923-0ZRC0090FF1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRC0090FF1E
Description
PTC RESET FUSE 90V 900MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 90V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRC0090FF1E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
470 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
90V
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Size / Dimension
0.461" L x 0.122" W (11.70mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Height - Seated (Max)
0.622" (15.80mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)