0ACH-K100-TE
DigiKey Part Number
5923-0ACH-K100-TETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ACH-K100-TECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ACH-K100-TEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ACH-K100-TE
Description
FUSE BRD 100A 125VAC 72VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 A 125 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ACH-K100-TE Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
500A AC, 1kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
5000.0
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.484" L x 0.177" W x 0.177" H (12.30mm x 4.50mm x 4.50mm)
Voltage Rating - AC
125 V