WLF12PXRGB2000SQP
DigiKey Part Number
2170-WLF12PXRGB2000SQP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLF12PXRGB2000SQP
Description
FLEXIBLE STRIP LIGHT, 2000MM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLF12PXRGB2000SQP Models
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
200lm Red, 365lm Green, 65lm Blue
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V Red, 12V Green, 12V Blue
Packaging
Spool
Current - Max
1.4A Red, 1.4A Green, 1.4A Blue
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Type
LED Module
Features
Dimming, IP66, IP67, IP69K, With Connector
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Size / Dimension
2025.00mm L x 12.80mm W
Wavelength
618nm Red, 520nm Green, 464nm Blue
Height
6.40mm